Weekend w Beskidzie Wyspowym, 7-8 kwietnia 2018 r.

Zapraszamy na wyjazd w Beskid Wyspowy
7 - 8 kwietnia 2018 r.
pod hasłem:
„Ośmiotysięcznik Beskidu Wyspowego”
Obóz III – Ćwilin

Zapraszamy na kolejny wyjazd w ramach cyklu wycieczek, podczas którego będziemy zdobywać “K2 Beskidu Wyspowego”, czyli drugi co do wysokości szczyt tej grupy górskiej - Ćwilin (1072 m n.p.m.).

W trakcie wyprawy:

 • na chwilę uciekniemy z wielkomiejskiej puszczy w zacisze beskidzkich lasów
 • dowiemy się dlaczego droga północna prowadząca na Ćwilin zwana jest “ścianą płaczu”
 • będziemy podziwiać piękną panoramę ze szczytu o wschodzie słońca (o ile pogoda pozwoli) oraz usłyszymy (mamy nadzieję że również zobaczymy) dlaczego dany Beskid uzyskał kiedyś właśnie przydomek Wyspowy
 • dowiemy się co ciekawego kryją w sobie stoki Ćwilina, oraz jakie ciekawe historie wiążą się z tą górą
 • usłyszymy również co nieco o paralotniarstwie i jego związkach z Beskidami, a nawet Himalajami
 • nie zabraknie również wiadomości związanych z himalaizmem i ośmiotysięcznikami na świecie

Trasa:

Ośrodek Rekolekcyjny pod Śnieżnicą - Przeł.Gruszowiec –Ćwilin (szlak niebieski) – Ćwilin – Mszana Dolna (szlak żółty)

Czas przejścia:

6 godzin, dodatkowo około 1 h przerwy na podziwianie wschodu słońca na szczycie (w razie sprzyjającej pogody)

Nocleg:

Nocujemy w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno-Rekreacyjnym. Płatność na miejscu, 25 zł z własnym śpiworem, lub możliwość skorzystania z pościeli za dodatkową opłatą 7 zł (prosimy o wcześniejszą informację).

Uwaga:

Ponieważ charakter wyjazdu, jest bardzo zależny od panujących warunków atmosferycznych, istnieje ryzyko, iż w przypadku złej pogody nie odbędzie się wyjście na wschód słońca, lecz w godzinach późniejszych tj.ośrodek opuścimy o godzinie 8:00. Wtedy, powrót z Mszany busem około godziny 14:00. Decyzja należy do organizatorów wyjazdu.

Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, jeżeli znajdzie się choćby jeden chętny uczestnik.

Istnieje możliwość zamówienia wspólnego wieczornego posiłku na noclegu (fasolka/bigos w cenie około 10 zł). Prosimy o zdeklarowanie się przy zapisach.

Plan wyjazdu:

 1. Zbiórka: 18:15 dworzec MDA w Krakowie (będziemy jechali busem o 18.30, który docelowo jedzie do Łukowicy, kupujemy bilety do Gruszowca; koszt: ok.13zł).
 2. Podejście z przeł. Gruszowiec na nocleg w Ośrodku Rekolekcyjnym pod Śnieżnicą (~0.30h). Na noclegu powinniśmy być około 21:00. Możliwe atrakcje wieczorne.
 3. W niedzielę (8.04) wyjście z ośrodka o godzinie 4:00. Podziwianie wschodu słońca o 6:00, śniadanie (każdy we własnym zakresie) w promieniach wstającego słońca, z widokiem na morze mgieł oraz piękną panoramę Beskidów, Tatr a może i czegoś więcej.
 4. Zejście do Mszany Dolnej i powrót do Krakowa busem około 11:00. bilety autobusowe należy zakupić we własnym zakresie.

Chętnych na wyjazd prosimy o zapisy do 5.04.2018.

Link do zapisu

Ekwipunek:

Ubiór: należy się nastawić na warunki wiosenne: śnieg, możliwe roztopy. Należy ubrać się ciepło i „na cebulkę” (kurtka, sweter, koszula, czapka, szalik, rękawice, itp.). Na nogi wkładamy turystyczne buty, sprawdzone i wcześniej zaimpregnowane. Jeżeli macie ochraniacze na spodnie (stuptuty) to je weźcie - mogą być użyteczne, zwłaszcza przy mokrym śniegu i błocie. Mogą też przydać się kijki, zwykłe narciarskie lub teleskopowe. Koniecznie weźcie czołówkę/latarkę gdyż będziemy wychodzić nocą aby być na szczycie o wschodzie słońca.

 • prowiant,
 • woda/termos z ciepłą herbatą
 • apteczka (w tym leki, które powinniście regularnie zażywać)

Jeżeli nie jesteście ubezpieczeni - należy wykupić ubezpieczenie.

Organizatorzy wyjazdu:

Marcela Bagierek, marcela.bagierek@gmail.com tel. +48 506 597 679

Łukasz Podolak, pixel@swmud.net tel. +48 888 228 194