Jerzy Kowalczyk

Miejsce spoczynku: Cmentarz Piaski przu ul. Zagnańskiej w Kielcach.

Sposób dojścia: Jerzy Kowalczyk pochowany w Kielcach na cmentarzu Piaski przy ulicy Zagnańskiej Do mogiły dochodzi się główną aleją do końca, następnie należy skręcić w lewo i po przejściu około 80 metrów po lewej stronie alejki znajduje się mogiła ś.p. Jerzego Kowalczyka

„Bo na tej ziemi jesteś po to właśnie
By z ognia zgliszcza
Mógł powstać dyjament
Wiekuistego zwycięstwa zaranie”

C.K.Norwid

Biografia: Jerzy Kowalczyk urodził się 1.IX. 1938 w Skarżysku Kamiennej, gdzie upłynęły mu lata dzieciństwa szkolne i młodzieńcze.

Czasy studenckie to ukochany Kraków , Beskidy , Tatry, wyprawy jaskiniowe i wieloletnie studiowanie na AGH.

W latach 1959 -69 uczestniczył i organizował rajdy, złazy turystyczne krakowskich studentów m.in. czterokrotnie Rajd Kulczyckiego, Rajd z Marzanną, Złaz bez celu i inne.

Przez wiele lat prowadził bazę studencką w Krościenku nad Dunajcem i Klub Turystyczny Wibram.

Był przodownikiem GOT, instruktorem i przewodnikiem beskidzkim -  blacha numer 9, był również prezesem SKPG w 1963 roku.

Jako absolwent wydziału elektrotechniki AGH w Krakowie w latach 1968 – 70 pracował w Zakładach Azotowych w Tarnowie a później w „Elektromontażu” Kielce.

Był pomysłodawcą przekształcenia szkoły przyzakładowej w Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach i jej wieloletnim dyrektorem.

W 2004 roku utworzył stronę internetową poświęconą Powstaniu Styczniowemu 1863, na której opisał 322 miejscowości, opracował kilkaset biografii i indeks 1857 nazwisk powstańców, umieścił około 5 tysięcy zdjęć mogił, pomników i tablic upamiętniających powstanie styczniowe (http://www.powstanie1863.muzeumhistoriikielc.pl)

Jerzy Kowalczyk 11 listopada 2013 roku z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymał Dyplom - za zdobycie wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie na najlepsze obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego

Zarówno w krakowskim jak i kieleckim okresie życia (45 lat) był pasjonatem fotografii, historii, krajoznawstwa, aktywnie związany Polskim Towarzystwem Turystyczno- Krajoznawczym, gdzie pełnił różne funkcje, został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK nr 3194 z 6.04.1973 r. oraz organizował różne imprezy turystyczne, w tym m.in. był pomysłodawcą akcji „Łysogóry – czyste góry”.

Autor artykułów i opracowań o górach, Legionach i Powstaniu Styczniowym 1863 między innymi :

  • „Beskidy w literaturze pięknej” O/M PTTK Kraków
  • „Śladami pamiątek Pierwszych Bojów Legionów Polskich 1914-1915” PTTK O/Kielce
  • Jerzy Kowalczyk, Adam Massalski, Tomasz Wą­growski, „W hołdzie przeszłości 1863-1864”, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, 2003.
  • „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego 1863-1864 na terenie województwa świętokrzyskiego” Kielce, 2013
  • „Był rok 1863 w Daleszycach” Daleszyce, 2013

Jerzy był wspaniałym człowiekiem, przedobrym ojcem, dziadkiem i mężem.
Zmarł w Krakowie 13 kwietnia 2015 roku.

 "Jerzego znało się, ceniło i lubiło i … żal. Żal, jaki powstaje zawsze, kiedy odchodzi osoba nietuzinkowa, która samym swym byciem wytwarza pewien koloryt. Osoba, wraz z którą odchodzi coś trudno uchwytnego i niepowtarzalnego..." – PTTK Kielce

Opr. heszko