Konkurs Całoroczny

Gwałtowny odzew na dzisiejszą wiadomość z naszej strony na Facebooku, utwierdził nas w przekonaniu, że Konkurs Całoroczny ma zadatki na wieczne trwanie. Właśnie wygrzebujemy się spod stosu złożonych przez Was aplikacji, które chwilowo zablokowały naszą skrzynkę mailową…

Dobrze wiedzieć, że wyśrubowane wymagania jakie postawiliśmy przed kandydatami, to niewielki kłopot dla naszych miłośników. Zanim uda nam się odkopać skrzynkę i udzielić odpowiedzi n poprzednie pytania, publikujemy kolejną ich serię. Nie będziemy przed Wami tego ukrywać - data zobowiązuje…

Tym razem nasze zagadki nie będą całkiem poważne, należy do nich podejść z przymrużeniem oka. Życzymy, jak zwykle, dobrej zabawy :)


Pytanie nr 7/2018 z dnia 9 marca 2018 r.

Przebieg granic administracyjnych nie zawsze powodowany jest czynnikami racjonalnymi. Podobnie nieracjonalne wydawać się może szczególne podkreślanie znaczenia punktów będących tzw. wielostykami granic. Mimo to wiele osób chętnie wybiera się do takich miejsc, a lokalne społeczności czynią z nich swoisty magnes przyciągający turystów. Czasami w ich pobliżu znajdują się jednak miejsca o większej wartości krajoznawczej. Obiektem tej zagadki uczyńmy właśnie taki przypadek.

Niewielka miejscowość, o którą chcemy zapytać, znajduje się dokładnie na historycznej granicy dwóch znaczących krain historycznych, a w promieniu 20 km od tej miejscowości znajdują się aż dwa trójstyki granic różnych krajów.

Miejscowość ta zyskała dodatkowy rozgłos w świecie, w związku z kontrowersyjnymi dla swoich czasów działaniami, podejmowanymi przez człowieka pochodzącego z pobliskiego miasta.

W odpowiedzi prosimy o podanie imienia i nazwiska owego człowieka.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 31 marca 2018 r.


Pytanie nr 8/2018 z dnia 9 marca 2018 r.

 

Przez dolinę przedstawioną na zdjęciu niegdyś przebiegał istotny szlak turystyczny, a do miejsca, z którego zrobiono zdjęcie dojechać można było autobusem PKS. Dziś jedno i drugie jest już tylko wspomnieniem, a dolina jest wyjątkowo zacisznym miejscem. 

W odpowiedzi prosimy o podanie nazwy wsi, która kiedyś znajdowała się w tej dolinie.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 31 marca 2018 r.


Pytanie nr 9/2018 z dnia 9 marca 2018 r.

Schronisk w polskich górach jest sporo, a bywało jeszcze więcej. Wiele z nich ma swoich oddanych zwolenników przywiązanych do tzw. „klimatu miejsca”. Niektóre doczekały się wręcz uwiecznienia ich w wierszach czy piosenkach.

Obiekt, o który chcemy zapytać niestety nie służy już turystom, choć oznaki dawnego przeznaczenia wciąż są wyraźnie widoczne. Zewnętrznie wyróżnia się również tablicą, kierującą myśli oglądających ją ku stolicy. Choć schronisko ucichło już lata temu, to echo jego dawnego życia wciąż usłyszeć można w pewnej piosence, wskazującej wprost nazwę miejsca w którym było położone.

W odpowiedzi prosimy o podanie nazwy owego schroniska.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 31 marca 2018 r.


Pytanie nr 10/2018 z dnia 1 kwietnia 2018 r.

W lutym górską część Internetu obiegła elektryzującą wieść. Rozpoczęto przygotowania do ambitnego projektu zwanego „Ośmiotysięcznikiem Beskidu Wyspowego”! Inicjatywę tę popieramy całym sercem, równocześnie zdajemy jednak sobie sprawę, że nie zapełniła ona wszystkich luk, jakie dotąd znajdowały się w ofercie, kierowanej do turystycznego środowiska. Niedawno doszły nas słuchy o planach kolejnego, brawurowego projektu, roboczo zwanego „Koroną Krakowa”. Aktualnie trwa ustalanie listy celów i szacowanie skali wyzwania. Prosimy o Waszą pomoc. W każdej z 18 dzielnic Krakowa odnajdźcie najwyżej położone punkty na powierzchni ziemi (również budowli ziemnych).

W odpowiedzi prosimy o podanie ich zsumowanej wysokości n.p.m. Ze względu na niedoskonałości narzędzi pomiarowych, dopuszczalny błąd w odpowiedzi to maksymalnie 100 metrów.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 30 kwietnia 2018 r.


Pytanie nr 11/2018 z dnia 1 kwietnia 2018 r.

Na obszarze państwa, które niegdyś było sąsiadem Polski, od wieków popularnością cieszyło się pewne specyficzne zwierzę. Mimo wątpliwości zgłaszanych przez świat nauk przyrodniczych co do jego przynależności gatunkowej, jest ono tam powszechnie znane i cenione. Szczególnego znaczenia nabrało ono około stu lat temu. Chociaż obszar jego występowania wydawał się od dawna ustalony, nastąpiły wtedy dość istotne zmiany w jego zasięgu. Niewiele wcześniej, w pewnej beskidzkiej miejscowości pojawił się jego trwały wizerunek. Prawdopodobnie jest to unikat na ziemiach polskich.

W odpowiedzi prosimy o podanie nazwy polskiej (obecnie) miejscowości, w której możemy zobaczyć tę niecodzienną atrakcję.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 30 kwietnia 2018 r.


Pytanie nr 12/2018 z dnia 1 kwietnia 2018 r.

Mimo braku w minionych wiekach zamorskiego imperium, polscy badacze mają swoje dobrze zasłużone miejsce, obok odkrywców z krajów tradycyjnie nastawionych na eksplorację odległych zakątków Ziemi. W erze lotów kosmicznych i zdjęć satelitarnych dokonywanie kolejnych odkryć geograficznych staje się jednak coraz trudniejsze. Tymczasem w ubiegłym roku znów to Polacy zamieszali nieco w tej dziedzinie, ogłaszając odkrycie nieznanego dotąd pasma górskiego, którego najwyższy punkt miałby wznosić się aż na wysokość 4163 m. n.p.m.!

W ramach podpowiedzi nadmieniamy, że w odległości ok. 20 kilometrów od owego szczytu znajdować się ma również muzeum poświęcone pisarzowi, o którego dziełach świat dowiedział się około pół roku wcześniej, również dzięki polskim odkrywcom.

W odpowiedzi prosimy o podanie nazwy wzmiankowanego szczytu oraz imienia i nazwiska wspomnianego literata.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 30 kwietnia 2018 r.


Pytanie nr 13/2018 z dnia 23 maja 2018 r.

Na początku XX wieku podjęto prace nad projektem pewnej transgranicznej linii kolejowej w Beskidach. Niestety, zostały one przerwane i miejscowość, która mogłaby zyskać dzięki niej najwięcej musiała obejść się smakiem. Powstał w niej tylko dworzec, ale żaden pociąg nigdy tam nie przyjechał. Co to za miejscowość?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 10 czerwca 2018 r.


Pytanie nr 14/2018 z dnia 23 maja 2018 r.

Pewna miejscowość związana z Gorcami może się pochwalić posiadaniem rekordowego w skali Polski rynku. Co to za miejscowość?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 10 czerwca 2018 r.


Pytanie nr 15/2018 z dnia 23 maja 2018 r.

W niewielkiej miejscowości na granicy dwóch Beskidów spoczywa pewien kościelny hierarcha. Jego nazwisko skojarzyć można z rasą pewnego zwierzęcia hodowlanego. Co ciekawe, nieformalne centrum hodowli owego zwierzęcia to miasto, którego mieszkańcy w znaczący sposób, choć mimowolnie, przyczynili się do rozwoju kariery owego duchownego. Prosimy o podanie imienia i nazwiska zagadkowej postaci.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Termin udzielania odpowiedzi: 10 czerwca 2018 r.


Pytanie nr 1/2018 z dnia 3 stycznia 2018 r.

Nie ważne czy ruszasz w góry by spokojnie pospacerować, czy raczej pobiegać.

Nie gra roli czy wolisz przemierzać szlaki w doborowym towarzystwie, prowadząc akademickie dyskusje i pogawędki bez znaczenia, czy też rozkoszujesz się marszem w samotności przerywanym chwilami ulubionej lektury.

Nieistotne czy bardziej cenisz pomniki przyrody czy pamiątki historii.

Nie ma znaczenia czy wypatrujesz tęsknym wzrokiem ulubionych szczytów z Krakowa, czy z Rzeszowa.

Nie robi różnicy to czy wiesz gdzie leżą Folusz, Iwla lub Orelec.

Warte zainteresowania jest natomiast to, że wszystkie powyższe stwierdzenia powinno się potraktować jako mniej lub bardziej czytelne podpowiedzi i połączyć je ze sobą, aby odnaleźć jedno słowo-klucz. Słowo, które będzie właściwą odpowiedzią na pierwsze pytanie nowej edycji. 

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Przedstawmy podstawowe fakty:

- w Orelcu od 2009 roku stoi pomnik tołhaja, karpackiego zbójnika zwanego też beskidnikiem.

- w Iwli w 2002 miano „Beskidnika” nadano rosnącemu tam, najgrubszemu w Polsce wiązowi górskiemu. Niestety po 400 latach zmagań z przeciwnościami losu przegrał on z chorobą i pozostała po nim ścieżka edukacyjna nosząca jego imię.

- w Foluszu od roku 2016 odbywa się impreza zwana Biegiem Beskidnika

- w Rzeszowie przy tamtejszej politechnice działa Akademicki Klub Turystyczny „Beskidnik”

- w Krakowie 20 lat temu wydany został pierwszy numer „Beskidnika” czyli aperiodyku SKPG Kraków

Co najważniejsze rok 2018 został ogłoszony w SKPG Rokiem Beskidnika. Nie mogliśmy przejść obok tego wydarzenia obojętnie. Dla tego poprawną odpowiedzią na pierwsze w tym roku pytanie jest właśnie:

BESKIDNIK

Niestety inne odpowiedzi obejmujące dużo szersze i luźniejsze skojarzenia, nie mogą zostać uznane za wystarczające.

Przy okazji składamy zaprzyjaźnionej Redakcji najlepsze życzenia, a sami po cichu odliczamy miesiące do jubileuszu Konkursu Całorocznego.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

 1. Anna Antolak
 2. Paweł Barczyk
 3. Zbigniew Drapała
 4. Hadrian Jakóbczak
 5. Anna Purna


Pytanie nr 2/2018 z dnia 3 stycznia 2018 r.

„Hic sunt leones” – tak na antycznych mapach podpisywano tzw. „białe plamy”. Sęk w tym, że choć poza kadrem ukryło się więcej owych zwierząt a i starożytnych wątków nie trudno się tam dopatrzeć, to miejscowość, w której zrobiono zdjęcie, z pewnością do „białych plam” się nie zalicza. Przeciwnie, z pewnych względów, jest znana całemu światu. W odpowiedzi prosimy o podanie nazwy obiektu, znajdującego się za plecami tego lwa.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Miejsce gdzie od 80 lat przesiaduje ów lew to nie biała plama. Na jego ślad naprowadzić mogły skutecznie detale skrywające się na ostatnim planie czyli wieża kościelna i charakterystyczny, połogi wał grzbietu górskiego. To widok znajomy dla bywalców zachodniej części Beskidu Niskiego.

Lew posadowiony został przed mauzoleum rodziny Długoszów w miejscowości Sękowa. Wieś ta co prawda znacznie bardziej znana jest z równie niewidocznego na zdjęciu drewnianego kościoła pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba, jednak historię Długoszów - miejscowych magnatów naftowych także warto poznać.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

 1. Anna Antolak
 2. Zbigniew Drapała
 3. Hadrian Jakóbczak
 4. Nikoletta Kula
 5. Szymon Jasiński
 6. Sylwia Smela


Pytanie nr 3/2018 z dnia 3 stycznia 2018 r.

Jak co roku mamy sporo emocji związanych z lotami „Orłów” na alpejskich skoczniach. Tym razem jest o tyle ciekawiej, że możemy mieć nadzieję na miłą powtórkę z zeszłorocznej rozrywki.

Nie od rzeczy będzie więc przypomnieć postać zasłużoną dla polskich sportów zimowych, a niesłusznie zapomnianą. Bohater tego pytania zabłysnął już w swoim międzynarodowym debiucie, choć jeszcze nie przyniosło mu to medalu. Niemniej eksperci byli zgodni, że to prawdopodobnie kwestia niedalekiej przyszłości.

Wizja ta jednak znacząco się skomplikowała i nasz bohater w ciągu roku kolejno przekroczył 3 wielkie europejskie łańcuchy górskie. Pozbawiony wolności i pełnej sprawności fizycznej zdołał jednak ponownie, poza oficjalną listą startową, zaprezentować swe umiejętności wśród międzynarodowych konkurentów. Uzyskał przy tym najlepszy wynik, co spowodowało nawet interwencję dyplomatyczną. Ważnym etapem tej osobliwej kariery był występ w zawodach olimpijskich, co ciekawe pod zmienioną tożsamością.

W odpowiedzi prosimy o podanie prawdziwych personaliów opisywanej postaci.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Bohaterem pytania jest zakopiański skoczek Jan Kula, dwukrotny mistrz Polski w skokach narciarskich, uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sankt Moritz w 1948 roku, gdzie występował jako Jerzy Kula. Jan Kula znany jest też między innymi ze swojego nieco pechowego startu w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Zakopanem w roku 1939, oraz ze skoków oddanych tej samej zimy na międzynarodowych zawodach w Feldbergu, gdzie zajął drugie miejsce. Największym jednak jego wyczynem był pozakonkursowy występ w szwajcarskiej Arosie w roku 1941, gdzie mimo odniesionej wcześniej rany Jan Kula zdołał pobić rekord skoczni, wprawiając we wściekłość biorących udział w zawodach Niemców. Dodajmy że do miejsca internowania w Gryzonii poprzez Karpaty i Góry Dynarskie oraz Alpy zaprowadził go szlak, który dzielił z innymi najpierw ochotnikami do polskiego wojska, a potem żołnierzami 2 Dywizji Strzelców Pieszych.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

 1. Anna Antolak
 2. Paweł Barczyk
 3. Zbigniew Drapała
 4. Hadrian Jakóbczak
 5. Anna Kostecka
 6. Nikoletta Kula
 7. Karol Matuszewski
 8. Anna Purna
 9. Michał Tarcz


Pytanie nr 4/2018 z dnia 9 lutego 2018 r.

Luty to krótki miesiąc, więc i pytanie będzie wyjątkowo krótkie. Poniższe zdjęcie przedstawia pewien beskidzki obiekt. 

Co to jest i gdzie się znajduje?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:
Dołączona do pytania fotografia przedstawia podporę i jeden z łuków słynnego wiaduktu, czy też może raczej mostu kolejowego w Wiśle. Przerzucony nad doliną potoku Łabajów most/wiadukt zlokalizowany jest w ciągu linii kolejowej nr 191, kilkaset metrów na północny zachód od końcowej stacji Wisła Głębce.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

 1. Anna Antolak
 2. Paweł Barczyk
 3. Zbigniew Drapała
 4. Hadrian Jakóbczak
 5. Nikoletta Kula
 6. Grzegorz Łysek
 7. Karol Matuszewski
 8. Tomasz Olejarczuk
 9. Anna Purna
 10. Sylwia Smela


Pytanie nr 5/2018 z dnia 9 lutego 2018 r.

Zimowe warunki czasem pozwalają na wyjątkowo dalekie obserwacje. W naszym pytaniu jednak nie o odległość, a raczej o złożoność chodzi. Z jakiego karpackiego szczytu dostrzec można równocześnie trzy jeziora zaporowe, przy czym każde z nich położone jest (przynajmniej częściowo) na terenie innego z dawnych węgierskich komitatów?

W odpowiedzi prosimy o podanie nazwy takiego szczytu i nazwy tych zbiorników wodnych.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Wydaje się, że ta zagadka może mieć kilka rozwiązań, choć i tak zależą one na ogół od tego, czy za wystarczający dowód w sprawie przyjmiemy wynik analizy modelu terenu. Dla odróżnienia zatem powiązania z niej wynikające zostały opisane frazą 'powinno być widać'.
1. Z krótkiego fragmentu grani Tatr Zachodnich, a konkretnie z Banówki i Salatyńskiego Wierchu, z całą pewnością widać zarówno Liptowskie Morze (Liptovská Mara), leżace na terenie komitatu Liptów, jak i Jezioro Orawskie (Oravská Priehrada, Vodná nádrž Orava) na terenie komitatu Orawa. Z obu szczytów powinien też być widoczny północno-zachodni fragment Jeziora Czorsztyńskiego, a jak wiadomo zajmowany przez nie obszar położony jest po części na terenie dawnego komitatu Spisz.
2. Ze szczytu Wysokiej w Tatrach Wysokich widoczne jest niewielkie sztuczne jeziorko Nowe Szczyrbskie Jezioro (Nové Štrbské pleso), które leży na samym skraju komitatu Liptów. Z kolei po północnej stronie Tatr z Wysokiej powinno być widać zarówno Jezioro Orawskie jak i Jezioro Czorsztyńskie.
3. Podobnie ze szczytu Wielkiego Krywania w Małej Fatrze z całą pewnością widać zbiorniki na Wagu koło Krpelan (Vodná nádrž Krpeľany) i Żyliny (Vodné dielo Žilina), leżące odpowiednio w dawnych komitatach Turec i Trenczyn. Z tego samego miejsca, gdzieś pomiędzy szczytami Wielkiego Rozsutca i Stoha powinien być również widoczny niewielki fragment Jeziora Orawskiego.
4. Bardzo kuszące wydaje się też przyjęcie działu wodnego między dorzeczami Wagu i Popradu jako granicy Liptowa i Spisza, co zresztą często bywa czynione, choć nie jest zgodne z potwierdzoną kartograficznie rzeczywistością. W takim ujęciu Nowe Szczyrbskie Jezioro znajdzie się już po stronie spiskiej, a dopuszczalnym rozwiązaniem stanie się na przykład szczyt Krywania w połączeniu z Liptowskim Morzem, Jeziorem Orawskim i właśnie Nowym Szczyrbskim Jeziorem. W przeciwieństwie do trzech pierwszych rozwiązań ta wersja ma tę zaletę, że jest bardzo dobrze udokumentowana fotograficznie.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

 1. Zbigniew Drapała
 2. Hadrian Jakóbczak
 3. Nikoletta Kula
 4. Anna Purna


Pytanie nr 6/2018 z dnia 9 lutego 2018 r.

Bohaterem tego pytania jest człowiek urodzony w niewielkiej wsi na jednym z pogórzy. Był on wszechstronnie utalentowany. Równie łatwo zgłębiał tajniki nauk technicznych jak i obcych języków czy poezji i dramatu.

Na gruncie głoszonej przez siebie śmiałej teorii prawnej, ogłosił się władcą obszaru, obejmującego łącznie ponad 2% powierzchni Ziemi. Z tego tytułu chciał wziąć udział w niezwykle ważnym dla swych czasów wydarzeniu dyplomatycznym, jednakże jego postulaty nie znalazły zrozumienia u polityków.

W odpowiedzi prosimy o podanie imienia i nazwiska owej zagadkowej postaci.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Ta wszechstronnie utalentowana postać to Adam Jan Kanty Kazimierz Ostaszewski herbu Ostoja. Związany z podkarpackim Wzdowem, którego był właścicielem, z wykształcenia prawnik, filozof i matematyk, interesował się astronomią, zjawiskami fizycznymi i naukami przyrodniczymi, ale również historią, sztuką i architekturą. Co ciekawe, w szeregu eksperymentów badał też właściwości skonstruowanych przez siebie pionierskich konstrukcji lotniczych, takich jak statki powietrzne pionowego startu, pierwowzory dzisiejszych helikopterów, czy silniki odrzutowe. Przez jednych uważany za geniusza, przez innych za dziwaka, z pewnością może być dla wielu prawdziwym wzorem naukowej pasji i olbrzymiej ciekawości świata. „Leonardo ze Wzdowa” samozwańczo uznał się też cesarzem Antarktydy i jako taki chciał wziąć udział w konferencji pokojowej w Wersalu. Niestety ówczesne potęgi światowej polityki nie wyraziły zrozumienia dla tych aspiracji.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

 1. Zbigniew Drapała
 2. Hadrian Jakóbczak
 3. Nikoletta Kula
 4. Anna Purna


Klasyfikacja konkursu po 6 pytaniach:

Imię i nazwiskoPunktacja
 1. Hadrian Jakóbczak6 pkt.
 Zbigniew Drapała6 pkt.
 3. Nikoletta Kula5 pkt.
 Anna Purna5 pkt.
 5. Anna Antolak4 pkt.
 6. Paweł Barczyk3 pkt.
 7. Karol Matuszewski2 pkt.
 Sylwia Smela2 pkt.
 9. Szymon Jasiński1 pkt.
 Anna Kostecka1 pkt.
 Tomasz Olejarczuk1 pkt.
 Grzegorz Łysek1 pkt.
 Michał Tarcz1 pkt.

Regulamin konkursu

 1. Konkurs SKPG nie jest konkursem wiedzy o Karpatach, nie jest konkursem wiedzy o górach, nie jest też konkursem wiedzy krajoznawczej. Jest po prostu konkursem SKPG. Pytania wymyślamy takie, jakie chcemy. To, że większość z nich dotyczy gór, a prawie wszystkie szeroko pojętego krajoznawstwa jest spowodowane jedynie tym, że góry to nasze główne hobby. Nie gwarantujemy, że na przykład 90% pytań będzie dotyczyło tematyki karpackiej, chociaż pewnie tak będzie.

 2. W końcowej klasyfikacji konkursu każde miejsce premiowane nagrodą powinno być zajmowane przez dokładnie jedną osobę. Jeżeli po ostatnim pytaniu co najmniej dwie osoby będą miały tyle samo punktów i będą zajmować wyróżnione miejsce, zostanie rozegrana pomiędzy nimi dogrywka na zasadach określonych przez Organizatorów, która będzie trwała do czasu ustalenia ostatecznej kolejności. W przypadku, gdy jedna z osób mających wziąć udział w dogrywce zrezygnuje z niej, zostaje ona automatycznie sklasyfikowana na niższym miejscu. Jeżeli wszystkie osoby odmówią udziału w dogrywce, to zostają sklasyfikowane automatycznie na pierwszej pozycji dopuszczającej zajmowanie miejsca ex aequo i, co z tego wynika, nie otrzymają żadnych nagród.

 3. Punktacja: Za właściwą odpowiedź na pytanie Uczestnik otrzymuje jeden punkt. Za odpowiedź niewłaściwą otrzymuje zero punktów. Za odpowiedź niepełną Uczestnik nie otrzymuje punktu. Jeżeli pytanie składa się z kilku niezależnych części, Organizatorzy mogą ogłosić, że do zdobycia jest jeden punkt lub ułamek punktu za każdą część pytania. W przypadku, gdy już po opublikowaniu pytania okaże się, że jego treść jest niejasna lub niejednoznaczna, Organizatorzy mogą zdecydować o przyznaniu ułamka punktu za odpowiedź częściowo poprawną.

 4. Oprócz nagród zasadniczych, przyznawanych na zakończenie, Organizatorzy mogą zdecydować o przyznawaniu nagród specjalnych w trakcie trwania Konkursu według zasad ogłoszonych na początku danej edycji. W tym przypadku opisane powyżej zasady ustalania kolejności nie obowiązują - gdy kilka osób kwalifikuje się do uzyskania nagrody, zostanie ona przyznana tylko jednej z nich w drodze losowania przeprowadzonego przez Organizatorów.

 5. O wszystkich kwestiach nie objętych powyższym regulaminem decydują Organizatorzy Konkursu.